Ridge Racer Unbounded İncelemesi

Tarihin tozlu sayfalarına şöyle bir göz attığımızda, fark ediyoruz ki Ridge Racer’ın macerasının başlangıcı neredeyse 20 sene öncesine dayanıyor. Dile kolay, 20 sene! 1993 yılında Namco tarafından dönemin popüler konsolu Sony PlayStation için hazırlanan Ridge Racer, aynı zamanda en uzun soluklu yarış oyunlarından. Ridge Racer 7, Ridge Racer 3D derken geçtiğimiz günlerde de serinin son halkası Unbounded bizlerle birlikte oldu. Üstelik bu sefer oldukça farklı, nasıl mı? Buyrun ondan bahsedelim.

Öncelikle her ne kadar bir konsol portu da olsa, Ridge Racer bu sefer PC platformu için de çıktı. Tabii Xbox 360’ı da unutmamak gerekir zira Namco bugüne kadar seriyi sadece Sony konsollarına özel hazırlıyordu. En önemlisi de artık yapımcı koltuğunda Bugbear da var. Kulağa tanıdık geliyor değil mi? FlatOut gibi başarılı bir seriden tanıdığımız Bugbear, Ridge Racer’ın çehresini de ciddi anlamda değiştirmiş hatta kelimenin tam anlamıylaoyunun bir evrim geçirmesini sağlamış. FlatOut 3’ü yapmadılar ve acımasız (!) ellere bıraktılar belki ama Ridge Racer’da iyi bir iş çıkarmışlar.

Serinin önceki oyunları klasik arcade türdeydi ve Need for Speed serilerine benziyordu. Bu seferki oyunun ise sadece adı Ridge Racer, kalan herşey farklı. Öyle ki piyasada bulunan bir çok sürüş oyunun dinamikleri dahil edilmiş. Unbounded oynarken aklınıza Split / Second: Velocity, Blur ve Burnout gibi başarılı yarış oyunları sık sık gelecektir. Çünkü hepsinden birşeyler var ve bu sefer salt yarış değil, rakipleri domine etme oyunu.

Pek de kayda değer bir hikaye sunmayan Unbounded, yarışcımızın şehirde yükselişini konu alıyor. Şehrimiz ise Shatter Bay adlı metropol. Bu sefer önceki yapımlardaki gibi dağlar, bayırlar ve açık alanlar yok. Sadece sokaklarda yarışıyoruz ve işimiz çok daha tehlikeli. Rakipleri domine etmek demiştim, Unbounded yıkım üzerine kurulu bir oyun çünkü, aksiyon ve hızın başarılı bir karışımı.

Farklı yarış modları var. Bunların başını “Domination Race” çekiyor. Domination’da amaç yarışı sadece ilk üçte bitirmek değil, aynı zamanda hasar vermek, diğer yarışçıları elimine etmek, çevreye hasar vermek ve yarış esnasında verilen, patlama üzerine kurulu yan görevleri tamamlamak. Hepsi size yarış sonunda bonus puan olarak yansıyor. Burada tavsiyem, özellikle küçük nesneleri, duvarları yıkarak ilerlemeniz zira hem aracınıza kayda değer bir hasar vermiyorlar, hem de hızınızı kesmiyorlar. Aksine size bol bol çarpışma puanı getiriyorlar, Ridge Racer Unbounded’da herşey parçalanıyor!

Bunun yanında bir de “Shindo Racing” var; “Domination” dan biraz farklı olan. Amaç aksiyondan çok, hızlı bir şekilde yarışı tamamlamak. Klasikleşen “Drift” yarışları, Time Attack modu diğerleri. “Domination” ın yanında en çok sevdiğim mod ise “Frag Attack” oldu. Burada tek amaç, size verilen süre içinde olabildiğince aracı patlatmak. Bazen bir tır alıyor ve polis araçlarını tek tek eziyorsunuz, gerçekten çok zevkli.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s